Türkiye Basketbol Federasyonu

Şu an kullandığınız Internet Explorer bir çok modern web teknolojisini desteklememektedir. Bu sebeple sitemizi görüntülerken sorunlarla karşılaşabilirsiniz.
Google Chrome Mozilla Firefox veya Microsoft Edge gibi daha modern bir internet tarayıcı kullanmanızı öneririz.

Milli Müsabakalar

 

Basketbol sporunun ülkemizde resmi bir hüviyete sahip olmasını takiben uluslararası temaslar da başlamış ve ilk milli maç 24 Haziran 1936 tarihinde Yunanistan ile oynanmıştır. 7-14 Ağustos 1936 tarihlerinde düzenlenen Berlin Olimpiyat Oyunları’na basketbol branşında da katılmaya karar verilmiş ve aşağıdaki isimlerden oluşan ilk Milli Takım aday kadrosu toplanmıştır. Feridun Vasfi, Kamil, Naili, Hayri (Galatasaray); Orhan, Cemal, Faruk, Şeref (Robert Kolej); Şakalak (Kurtuluş); Ben Habip (İstanbulspor); Habip, Penso, Ben Yakar (Barkhoba). Ancak, ön eleme turunda Mısır’a 33-23 mağlup olan Milli Takımımız, finallere katılmaya hak kazanamamıştır.

O tarihten itibaren ülkedeki gelişmelere bağlı olarak kısa süreli istisnalar haricinde tüm milli faaliyetlere katılınmış, ancak bölgesel organizasyonlar dışında A Milli Takım seviyesinde çok önemli bir başarı elde edilememiştir.

Önceki dönemde hemen her Avrupa Şampiyonası’nda yer alan A Milli Takımımız, 1981 yılında katıldığı Avrupa Şampiyonası sonrasında ne yazık ki 12 yıl boyunca finallere katılma hakkı elde edememiştir. Ay-Yıldızlılarımız 1993’te yeniden şampiyonada yer almaya başlamış ve o tarihten itibaren aralıksız olarak tüm şampiyonalara katılmıştır.

1993 sonrasında büyük bir istikrar ve çıkış yakalayan A Milli Erkek Takımımız 1997 yılında İspanya’da düzenlenen Avrupa Şampiyonası’nda 8. olarak son 24 yılın en iyi derecesine imza atmıştır. Fransa’da organize edilen 1999 Avrupa Şampiyonası’nda bir kez daha ilk 8 takım arasında yer alan A Milli Takımımız, performansıyla otoriteler tarafından geleceğin takımı olarak nitelendirilmiştir.

Yükselişini sürdüren A Milli Takımımız, ülkemizin ev sahipliğinde gerçekleştirilen şampiyonalarda, önce 2001 yılında Avrupa ikincisi, daha sonra 2010 yılında Dünya ikincisi unvanlarını kazanırken, bu dönemde erkekler kategorisinde altyapı Avrupa Şampiyonaları’nda elde edilen 2 altın, 4 gümüş ve 6 bronz madalya başarıların sürekli ve kalıcı olacağını ispatlamıştır. A Milli Erkek Takımımız ayrıca 2002 yılından itibaren tüm Dünya Şampiyonası finallerine katılmıştır.

2005 yılından itibaren tüm Avrupa Şampiyonası finallerinde yer alan A Milli Kadın Takımımız ise 2011 yılında kazandığı Avrupa ikinciliği, 2013 yılındaki Avrupa üçüncülüğü, 2012 Londra Olimpiyatları’nda elde ettiği beşincilik ve son olarak da 2016'da kazandığı altıncılık ile tarihi başarılara imza atmış, ayrıca 2012 Avrupa Şampiyonası’nda üçüncü olan Ümit Milli Kız Takımımız, kızlar kategorisinde altyapılardaki ilk madalyamızı kazandırmıştır.

2014 yılında Ümit Erkek Milli Takımımız, Yunanistan’da düzenlenen Ümit Erkekler Avrupa Şampiyonası’nda altın madalyaya uzanırken, Genç Erkek Milli Takımımız da ülkemizin ev sahipliğinde, Konya’da gerçekleştirilen organizasyonu şampiyon olarak tamamladı.

2015 yılında erkekler kategorisinde milli takımlarımız, altyapılarda katıldıkları tüm kategorilerde madalya alma başarısı gösterdi. Madalya maratonu Yunanistan'da düzenlenen U19 Erkekler Dünya Şampiyonası ile başladı. U19 Erkek Milli Takımımız turnuvayı bronz madalya ile tamamlarken, U20 Ümit Erkek Milli Takımımız ise İtalya'da düzenlenen Avrupa Şampiyonası'nda yine bronz madalya kazanma başarısı gösterdi. Genç Erkek Milli Takımımız, Avrupa Şampiyonası finalinde ev sahibi Yunanistan'a mağlup olarak gümüş madalyaya uzandı. Son olarak da Yıldız Milliler, Litvanya'daki Avrupa Şampiyonası'ndan bronz madalya ile döndü ve Ay Yıldızlı ekibimiz ilk kez altyapılarda tüm kategorilerde madalya alma başarısı gösterdi. Ay Yıldızlılar 4 ayrı kategoride 4 madalya kazandı.

2016 yılında Ümit Erkek Milli Takımımız, Finlandiya’da düzenlenen organizasyon bronz madalyayla tamamlarken, Yıldız Erkek Milli Takımımız da Polonya’nın ev sahipliğindeki şampiyonayı bronz madalyayla noktaladı.

2018 yılında Yıldız Erkek Milli Takımımız, Sırbistan’da gerçekleştirilen turnuvada, üçüncü olarak bronz madalya kazandı.

2019 yılında Genç Erkek Milli Takımımız, Yunanistan’da düzenlenen organizasyonda, final oynayarak gümüş madalyanın sahibi oldu.

2022 yılında Genç Erkek Milli Takımımız, İzmir’in ev sahipliğinde düzenlenen Avrupa Şampiyonası’nda final oynayarak organizasyonu gümüş madalyayla tamamladı.

Sosyal Medya Hesaplarımız

Mobil App İndir (Ücretsiz)

Türkiye Basketbol Federasyonu
Sinan Erdem Spor Salonu, Zuhuratbaba Mahallesi, Mustafa Sarıçiçek Bulvarı, No:6, 34147 Bakırköy, İSTANBUL, TÜRKİYE