Türkiye Basketbol Federasyonu

Şu an kullandığınız Internet Explorer bir çok modern web teknolojisini desteklememektedir. Bu sebeple sitemizi görüntülerken sorunlarla karşılaşabilirsiniz.
Google Chrome Mozilla Firefox veya Microsoft Edge gibi daha modern bir internet tarayıcı kullanmanızı öneririz.

KADINLAR BASKETBOL SÜPER LİGİ

TBF Başkanı Hidayet Türkoğlu, TBF Akademi Hakkında Röportaj Verdi

14.4.2020 11:59:02


Türkiye Basketbol Federasyonu (TBF) Başkanı Hidayet Türkoğlu, yaklaşık iki buçuk yıllık bir çalışma sonrası basketbolseverlerle buluşan TBF Akademi ile ilgili Anadolu Ajansı’nın sorularını yanıtladı.

Hidayet Türkoğlu, büyük emekler sonrası hayata geçirilen projenin doğuşunu şöyle anlattı:

"Gelişen teknoloji ve altyapı sayesinde Türkiye’de basketbolun paydaşları olan; hakem, antrenör, kondisyoner ve yöneticilere, 81 ilde eşit eğitim ve gelişim imkanı sağlamak istedik. Geçmiş dönemde federasyonumuz, antrenör ve hakem eğitimleri veriyordu. Bu eğitimlerde, eğitmenler bir şehre gidiyor ve kısa dönemde bu eğitimler tamamlanıyordu. TBF Akademi'nin devreye girmesiyle teorik olan bilgilerin standart biçimde herkese ulaşmasını ve sürekli güncel bilgi akışını sağlayacağız."

Türk basketbolunun bu uygulamayla tüm dünyaya örnek olacağını aktaran Türkoğlu, "Dünyanın en önde gelen uzaktan eğitim platformları arasına giren bu uygulamayla, Türk basketbolunun vizyon olarak örnek alınacağını tahmin ediyoruz. Hatta bu konuda duyum sahibi olan ülkeler şimdiden bizimle görüşmek ve deneyimlerimizden faydalanmak istiyorlar. TBF Akademi aynı zamanda içinde bulunduğumuz pandemi durumunda devreye alınan ve sıkça duymaya başladığımız 'e-learning' yani internet aracılığı ile uzaktan eğitim hizmetlerine de ne kadar hazır olduğumuzu ortaya koyacak bir fırsat olmuştur." diye konuştu.

Projenin hazırlık aşamasında basketbol dünyasındaki birçok arkadaşıyla fikir alışverişi yaptığını anlatan Türkoğlu, "Çok etkilendiler, bir kısmı da dışarıdan duyup bize sordu, program başka dillere de adapte edilebilir mi diye? Tabii ki önceliğimiz, ülkemizde bu akademiyi başlatıp iyileştirmeleri gerçekleştirmek ve Türk basketbolu için büyük bir fark oluşturmak. Sonrasında bilgiyi ve tecrübeyi ihraç eden federasyon olmayı da isteriz." ifadelerini kullandı.

TBF Akademi'nin yakın zamanda çok büyük bir dijital kütüphaneye dönüşeceğini de belirten Türkoğlu, TBF Akademi'de iki farklı eğitim olduğunu, "Birincisi tamamen güncel kaynakların paylaşıldığı, kütüphane formatındaki eğitimler. Bu tür eğitimler ücretsiz olacak. İkincisi sertifika programlarında ise (hakemlik ve yöneticilik) eğitim sonucunda başarılı olan adaylar, basketbol alanında meslek sahibi olmak için sertifikaya sahip olacak. Bu eğitimler de çok makul bir katılım bedeliyle gerçekleşecek ." dedi.

Özellikle yöneticilik eğitimine çok önem verdiklerini anlatan Türkoğlu, şunları kaydetti:

"Kulüplerimizi yöneten basketbol yöneticilerinin daha donanımlı olmalarına katkıda bulunmak istiyoruz. Gelecekte basketbol yönetimi konusunda gelişim seminerleri de düzenleyeceğiz. TBF Akademi'deki online bölümü tamamlayan yönetici adayları uzaktan eğitimden sonra gerçekleşecek ikinci aşamada, akademisyenlerin ve profesyonellerin de katılımı ile üniversite ortamında yapılacak eğitimlerden sonra sertifika sahibi olabilecekler. Bu programı Bahçeşehir Üniversitesi iş birliği ile hayata geçiriyoruz."

TBF Akademi bünyesinde hakemler için ortak bir eğitim ve paylaşım platformu olacağını, bunun da eylül ayında açılacağını belirten Türkoğlu, "Şu anda whatsapp ve benzeri gruplar üzerinden yapılan özel pozisyonlar üzerine tartışmalar, fikir alışverişleri yine TBF Akademi üzerinden devam edecek. Merkez Hakem Kurulumuz yine bu sistem üzerinden tüm hakemlere ulaşabilecek." değerlendirmesinde bulundu.

Hidayet Türkoğlu, TBF Akademi üzerinden yapılacak eğitimlerin süreleri hakkında da bilgi verdi.

Sertifika programlarının yaklaşık bir buçuk yıl süreceğini belirten Türkoğlu, "Yönetici ve hakem eğitimlerinin sonunda sertifika verilecek. Antrenör, kondisyoner, sağlık çalışanları ve veli eğitimleri sertifikasız olarak düzenlenecek.  Yöneticilik bölümü için, TBF Akademi platformunda gerçekleşen eğitimlerden sonra Bahçeşehir Ünivesitesi'nde ikişer günlük yüz yüze eğitimler olacak. Hakemlik için ise Merkez Hakem Kurulumuz, seçilecek merkezi illerde yine yüz yüze eğitim ve sınavlar gerçekleştirecek." İfadelerini kullandı.

Birinci seviye eğitimlerin artık online olacağını vurgulayan Türkoğlu, şunları aktardı:

"Bunun üç önemli faydası var. Birincisi, daha fazla katılım imkanı sağlayacağız. İkincisi şehirler arası ulaşım ve konaklama gerekmeyecek ve bu sayede hem federasyonumuz hem de katılımcılar maddi tasarruf sağlayacak. Üçüncüsü ise; eğitimler 81 ilde aynı eğitmenler tarafından sağlandığından, eğitim kalitesi de aynı düzeyde olacak. İkinci kademe eğitim ise, hak kazananlar için en uygun illerde yapılacak ve yüz yüze gerçekleştirilecek."

Hidayet Türkoğlu, Ergin Ataman, Zeljko Obradovic ve Ufuk Sarıca gibi önemli başantrenörlerin TBF Akademi üzerinden eğitim vereceğini dile getirdi.

Türkiye Basketbol Antrenörleri Derneği (TÜBAD) işbirliği ile yapılan seminerlerin her yıl binin üzerinde katılımcıyla düzenlendiğini hatırlatan Türkoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bütün kıymetli antrenörlerimiz TBF Akademi'de olacak. Şimdiden liglerimizin pek çok değerli antrenörünün eğitimini sitede bulabilirsiniz. Burada çok değerli teknik adamlar tecrübelerini aktarıyor. Eğitim kurulu başkanımız Sn. Aydın Örs’ün bu konuda çok emeği var. Sn. Ergin Ataman, Sn. Zeljko Obradovic, A Erkek Milli Takım Başantrenörümüz Sn. Ufuk Sarıca, Sn. Orhun Ene, Sn. Çetin Yılmaz ve daha pek çok değerli antrenörümüz verdiği eğitimlerle bu platformda ulaşılabilir hale gelecek."  

TBF Başkanı, sağlık çalışanları için de TBF Akademi'de bir bölüm açtıklarını vurgulayarak, "Federasyonumuzun Sağlık Kurulu Başkanı Sn. Prof. Dr. Ufuk Nalbantoğlu ve ekibi tarafından hayata geçirilen seminer ve sempozyum videolarının paylaşımı ve güncel basketbola özgü bilgilerin aktarılacağı bir alan da akademi bünyesinde olacak. Burada 81 ilimizde bulunan kulüplerdeki sağlık sorumluları için dopingle mücadele de dahil olmak üzere güncel bilgilerin paylaşımları gerçekleştirilecek." değerlendirmesinde bulundu.

Türkoğlu, altyapılarda forma giyen sporcuların velileri için de akademi de özel bir alan olduğunu aktararak, şunları kaydetti:

"Biliyorsunuz Basketbol Gençler Ligi’nde her yıl Gelişim Kampı düzenliyoruz. Oyuncularımızın kondisyon, sağlıklı beslenme, psikoloji ve iletişim başlıklarında eğitim almalarını sağlıyoruz. Bir sporcu olarak biliyorum ki; aile, gelişen bir sporcunun en değerli varlığı. Ailelerin eğitimi de sporcunun gelişimi açısından çok kritik. Velilerin bilgilendirilmesi, desteklenmesi, bilinçli yaklaşımları çok önemli. Gençlerin beslenmeleri ve psikolojik olarak desteklenmeleri noktasında çok değerli rolleri var. Sporcu aileleri için de akademimize online eğitimler yüklendi ve ücretsiz olarak bu eğitimlere ulaşmaları mümkün kılındı."

Türkoğlu, sporcuların basketbolu bıraktıktan sonraki hayatlarında kariyer planlaması yapmakta güçlük çekebildiklerini, bu sorunu da TBF Akademi'yle çözeceklerini savunarak, sözlerini şöyle tamamladı:

"Sporcular genellikle 35-40 yaş aralığında emekli oluyorlar ve hayatlarının geri kalan bölümü için bir kariyer planları olamıyor. İşte bu nedenle, kendilerini aktif spor hayatından sonra geliştirebilecekleri, yönetsel niteliklerini de artıracak bir eğitim programı planladık. Kendilerini aktif sporculuk dönemlerinin içerisinde de, uzaktan eğitim alarak gelecek dönemde profesyonel yöneticilik için hazırlayabilecekler. Elbette halihazırda ligimizde çok değerli genel menajerler var. Bu menajerlerimiz için de bir denklik programı hayata geçirerek, yeri geldiğinde onların tecrübelerinden faydalanacak, yeri geldiğinde ise onların da kendilerini geliştirmeleri için destek olacağız."

TBF Akademi’ye ulaşmak için https://akademi.tbf.org.tr/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

Sosyal Medya Hesaplarımız

Mobil App İndir (Ücretsiz)

  • İsim Sponsoru


  • Ana Sponsorlar


  • Resmi Sponsorlar

Türkiye Basketbol Federasyonu
TBF Binası 10. Yıl Caddesi 34020 Zeytinburnu | İstanbul