Türkiye Basketbol Federasyonu

Şu an kullandığınız Internet Explorer bir çok modern web teknolojisini desteklememektedir. Bu sebeple sitemizi görüntülerken sorunlarla karşılaşabilirsiniz.
Google Chrome Mozilla Firefox veya Microsoft Edge gibi daha modern bir internet tarayıcı kullanmanızı öneririz.

FIBA Olimpiyat Ön Eleme Turnuvası Türkiye’nin Ev Sahipliğinde Düzenlenecek

29.04.2023


Uluslararası Basketbol Federasyonu (FIBA), Olimpiyat Ön Eleme Turnuvası’na Türkiye'nin ev sahipliği yapacağını duyurdu.

FIBA; 12-20 Ağustos 2023 tarihleri arasında organize edilecek Olimpiyat Ön Eleme Turnuvası ev sahibi olarak İstanbul şehrinin belirlendiğini açıkladı.

Buna göre, Avrupa’da Olimpiyat Ön Elemeleri iki ayrı turnuvadan oluşacak. İstanbul Sinan Erdem Spor Salonu’nun ev sahipliği yapacağı turnuva kapsamında belirlenen 8 ülke ise iki ayrı dört takımlı grupta mücadele edecek. Gruplarında ilk iki sırayı alan takımlar yarı finalde mücadele etmeye hak kazanacak. Turnuvayı şampiyon olarak tamamlayan ülke FIBA Olimpiyat Elemeleri’ne katılacak.

C ve D Grubu karşılaşmaları İstanbul’da gerçekleştirilecek Olimpiyat Ön Eleme Turnuvası’nda gruplar şu şekilde oluştu:

Ev sahibi: Polonya - Estonya

Ev Sahibi: İstanbul - Türkiye

A Grubu

B Grubu

C Grubu

D Grubu

Çekya

Portekiz

TÜRKİYE

Hollanda

Makedonya

Polonya

Ukrayna

Hırvatistan

İsrail

Macaristan

Bulgaristan

Belçika

Estonya

Bosna Hersek

İzlanda

İsveç


Ay-yıldızlılarımız organizasyondaki ilk maçını 12 Ağustos Cumartesi günü İzlanda ile oynayacak. A Erkek Milli Takımımız gruptaki ikinci maçında 13 Ağustos Pazar günü Bulgaristan ile karşılaşacak. C Grubu'ndaki son maçımız ise 15 Ağustos Salı günü Ukrayna ile olacak. 

FIBA Olimpiyat Ön Eleme Turnuvaları’nda, çoğunluğu Dünya Kupası Eleme Grupları’ndan olmak üzere toplam 40 takım yer alacak. A Erkek Milli Takımımız ile birlikte Avrupa Kıtası’ndan Belçika, Bosna Hersek, Bulgaristan, Çekya, Estonya, Hırvatistan, Hollanda, İsrail, İsveç, İzlanda, Kuzey Makedonya, Macaristan, Polonya, Portekiz ve Ukrayna; Afrika Kıtası’ndan Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Gine, Kamerun, Mali, Nijerya, Senegal, Tunus ve Uganda; Amerika Kıtası’ndan Arjantin, Bahamalar, Kolombiya, Küba, Panama, Şili, Uruguay ve Virgin Adaları; Asya Kıtası’ndan Bahreyn, Çin Taipei, Endonezya, Hindistan, Kazakistan, Kore, Suriye ve Suudi Arabistan mücadele edecek. Bu takımlardan 28'i ikinci tur grup maçlarında oynayan, ancak Dünya Kupası'na katılım hakkı kazanamayan takımlar ile kalan 12 takım ikinci tura yükselemeyen ancak ülke puanı üst sıralardaki takımlardan oluşmaktadır.

Avrupa Kıtası’ndan 16, Amerika, Afrika ve Asya Kıtaları’ndan da 8’er takım organizasyonda mücadele edecek. Avrupa Kıtası’ndan 2, diğer kıtalardan ise 1’er takım FIBA Olimpiyat Elemeleri’ne katılım hakkı kazanacak.

Olimpiyat Elemeleri’nde 24 takım yer alacak. Eleme Turnuvaları’nda mücadele edecek 24 takım, 6’şar takımlı 4 ayrı turnuvaya dağılacak. Her turnuvanın kazananı Olimpiyat Oyunları’na katılım hakkı kazanacak.

Olimpiyat Oyunları, 26 Temmuz - 11 Ağustos 2024 tarihleri arasında Paris'te yapılacak.
 

Sosyal Medya Hesaplarımız

Mobil App İndir (Ücretsiz)

Türkiye Basketbol Federasyonu
Sinan Erdem Spor Salonu, Zuhuratbaba Mahallesi, Mustafa Sarıçiçek Bulvarı, No:6, 34147 Bakırköy, İSTANBUL, TÜRKİYE