Türkiye Basketbol Federasyonu

Şu an kullandığınız Internet Explorer bir çok modern web teknolojisini desteklememektedir. Bu sebeple sitemizi görüntülerken sorunlarla karşılaşabilirsiniz.
Google Chrome Mozilla Firefox veya Microsoft Edge gibi daha modern bir internet tarayıcı kullanmanızı öneririz.

Belçika - Türkiye Maçının Ardından

28.02.2023


A Erkek Milli Takımımızın FIBA 2023 Dünya Kupası Elemeleri ikinci tur I Grubu’nda Belçika’yı 82-54’lük skorla mağlup ettiği karşılaşmanın ardından A Erkek Milli Takım Başantrenörü Ergin Ataman müsabakayı değerlendirdi.

Ergin Ataman (A Erkek Milli Takım Başantrenörü)
“Bir kez daha ne kadar birbirine kenetlenmiş bir millet olduğumuzu gördük. Belçika’da şu anda milli takımımızın maçında salonun neredeyse tamamı Türklerle dolu. Maçın belirli bir anında, burada depremzede vatandaşlarımız için getirilen bütün atkılar ve kaşkoller sahaya atıldı. Bunun dışında gördüğüm kadarıyla 5.000 euro’luk bir çeki, TBF Asbaşkanımız Hüseyin Beşok’a verdiler. Belçika federasyonuna da çok teşekkür ediyorum. Maç boyunca sürekli olarak Türkiye’nin yanında olduklarını anonslarla belli ettiler. Maçın gelirini de ülkemize bağışladılar. Bu şunu gösteriyor ki biz Türk milleti olarak yalnız değiliz. Bütün Avrupa ve bütün Dünya bizimle beraber. İnşallah bu zor günleri aşacağız. Ülkemizde çok önemli kayıplarımız oldu. Hepimiz çok üzgünüz. Maça geldiğimiz zaman; maalesef Dünya Kupası elemelerinde daha önceden hakkımızı kaybetmiştik. Sonuçta burada Türkiye’ye ve milli takıma yakışan, en azından burada bizi desteklemeye gelen Türklerin gücünü göstermeye gelen gurbetçilerimize çok net ve farklı bir galibiyet hediye ettik. Genç bir jenerasyonla bugün buraya geldik. 25, 26 yaş ortalaması olan, çok genç oyuncularımız var. Tabii ki gönül isterdi ki A Erkek Milli Takımımız Dünya Kupası’nda olsun. Ama bu da bence FIBA’nın saçmalığından başka bir şey değil. Bu eleme maçlarının büyük bir bölümünde NBA’deki oyuncularımızın hiçbirini kullanamadık. Euroleague oyuncularımızın çoğunu kullanamadık. Sonuçta da FIBA’nın bu pencere saçmalığı yüzünden milli takımımız Dünya Kupası’nda yer alamayacak. Ama çok kaliteli bir jenerasyonumuz var. NBA’de ülkemiz için mücadele eden çok değerli oyuncularımız var. Dünya Kupası elemeleriyle bu dönem bitti. Bu yaz Olimpiyat Oyunları Elemeleri oynanacak. Oraya tam kadro katılıp Olimpiyat Elemeleri’nin ilk turunu geçmek istiyoruz. Bugün burada galibiyetten öte Türk basketbolseverlerin ve Belçika’nın küçük bir şehri olan Mons’da yaratılan atmosfer bence tüm dünyaya Türkün gücünü bir kez daha gösterdi. Hepsine çok teşekkür ediyorum.”

Sosyal Medya Hesaplarımız

Mobil App İndir (Ücretsiz)

Türkiye Basketbol Federasyonu
Sinan Erdem Spor Salonu, Zuhuratbaba Mahallesi, Mustafa Sarıçiçek Bulvarı, No:6, 34147 Bakırköy, İSTANBUL, TÜRKİYE