Türkiye Basketbol Federasyonu

Şu an kullandığınız Internet Explorer bir çok modern web teknolojisini desteklememektedir. Bu sebeple sitemizi görüntülerken sorunlarla karşılaşabilirsiniz.
Google Chrome Mozilla Firefox veya Microsoft Edge gibi daha modern bir internet tarayıcı kullanmanızı öneririz.

Osman Solakoğlu Basketbolla Topluma Hizmet Ödülü Süreci Başladı

29.11.2022


Türk basketboluna uzun yıllar hizmet etmiş, Türkiye Basketbol Federasyonu’nun eski başkanlarından Osman Solakoğlu’nun anısını, basketbola ve topluma faydalı olacak şekilde yaşatmak hedefiyle Türkiye Basketbol Federasyonu ve Solakoğlu Ailesi tarafından düzenlenen Osman Solakoğlu Basketbolla Topluma Hizmet Ödülü’nün bu yıl ki sahibini belirleyecek adaylık başvuru süreci başladı.

Ana Fikir Basketbolla Topluma Hizmet

Solakoğlu Ailesi ve Türkiye Basketbol Federasyonu arasında yapılan protokol çerçevesinde her yıl, bir önceki takvim yılı içinde basketbol vasıtasıyla topluma/çevrelerine en yararlı hizmeti vermiş, çocukların/gençlerin eğitimine/gelişmesine basketbol vasıtasıyla olağanüstü katkıda bulunmuş bir “isimsiz kahraman” onurlandırılarak 15.000 TL parasal ödül ile ödüllendiriliyor. Parasal ödül her iki tarafın kendi kaynaklarından ve eşit katkılarla sağlanıyor.

Başvurular 31 Aralık 2022’de Sona Erecek
2022 yılı ödülü için kendisini veya başkasını aday göstermek isteyenler, aday formlarını www.tbf.org.tr adresinden temin edebilecektir.

Osman Solakoğlu Basketbolla Topluma Hizmet ödülünü;
1.Yılında Hakkari’den Erol Hanlıgil (2006)
2.Yılında Çorum’dan Fatih Sami Şahin (2007)
3.Yılında Çanakkale’den Murat Firidinoğlu (2008)
4.Yılında İstanbul’dan Recep Türkoğlu (2009)
5.Yılında Malatya’dan Yrd. Doç. Dr.  Mustafa Yücel (2010)
6.Yılında Kastamonu’dan Suat Çetinkaya (2011)
7.Yılında Diyarbakır’dan Gökhan Yıldırım (2012)
8.Yılında Hakkari’den Mahmut Şimşek (2013)
9.Yılında İzmir’den Nezihe Akdeniz (2014)
10.Yılında İzmir’den Özgül Gedikli (2015)
11.Yılında İstanbul’dan Sinan Güler (2016)
12.Yılında Düzce’den Düzce Merkez Fatih Ortaokulu (2017)
13.Yılında Bursa’dan Yeni Nesil Tofaş Projesi ile Tofaş Spor Kulübü (2018)
14.Yılında İstanbul’dan “1 soru 2 basket”  Projesi ile Elvan Ürer Sağgelen (2019)
15.Yılında Antalya’dan Otizmli Çocukları Basketbolla Tanıştıran Hasan Hüsnü Güven (2020)
16.Yılında Covid-19 salgını nedeniyle gerçekleştirilememiştir. (2021)
17.Yılında Covid-19 salgını nedeniyle gerçekleştirilememiştir. Türkiye Basketbol Federasyonu Yönetimi ve Solakoğlu Ailesinin ortak kararı doğrultusunda ödülün “Özel Ödül Kategorisinde” BİDEV’e verilme kararı alınmıştır. (2022)

Osman Solakoğlu Kimdir?
Osman Solakoğlu, 1968-1977 ve 1979-1992 yılları arasında toplam 23 yıl Türkiye Basketbol Federasyonu başkanlığını yapmıştır.

Solakoğlu, 1927'de İstanbul’da doğdu. 1945 yılında Ankara Koleji’ni bitirdi. Okul yıllarında Ankara Koleji’nin spor kolu başkanı olarak spor yöneticiliğine ilk adımını attı. 1950’Ii yıllarda Galatasaray basketbol takımı menajerliğini yaptı. Türk sporunun unutulmaz isimlerinden Turgut Atakol ile 13 yıl birlikte çalıştı. Bir süre Galatasaray Spor Kulübü’nde Yönetim Kurulu Üyeliği de yaptıktan sonra sırasıyla; Türkiye Basketbol Federasyonu’nda Turgut Atakol, Faik Gökay ve Feridun Koray başkanlığında milli takım yöneticiliği ve genel sekreterlik görevlerini üstlendi.

Osman Solakoğlu, 1968 yılında Türkiye Basketbol Federasyonu Başkanı oldu. 23 yıllık başkanlık döneminde tüm yaş kategorilerinde milli takımlarımız birçok başarıya imza attı. Solakoğlu, sporun çocukların ve gençlerin yetişmesinde önemli bir vasıta olduğuna inanarak yurt çapında açtığı kampanyalarla; çocukları, gençleri spora yönlendirdi. 1970'Ierde “Mini Basket” kampanyasıyla basketbolun ilkokullara yayılmasını sağladı, Türkiye'nin her yanına semt sahaları ve spor salonları yapılmasına öncülük etti. Deplasmanlı Bayanlar 1. Ligi ve Erkekler 2. Ligi’nin kurulmasını, Yıldız ve Ümit Milli Takımları'nın yeniden oluşturulmasını sağladı. Uluslararası düzeyde de basketbolun ve sporun gelişmesine önemli katkılarda bulundu. FIBA’da Balkan Devletleri Genel Sekreteri ve FIBA Gençler Komisyonu Asbaşkanı olarak uzun yıllar Türkiye’yi temsil etti. Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi Onur Kurulu Asbaşkanı ve Yüksek Danışma ve Disiplin Kurulu üyeliği görevlerinde de bulundu.

Başta GSGM Altın Hizmet Ödülü, Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi Türk Sporuna Hizmet Ödülü, Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi Fair Play Şeref Ödülü ve Galatasaray Spor Kulübü Onur Belgesi olmak üzere çok sayıda ödülün sahibi oldu.

Osman Solakoğlu vefat ettiği 5 Şubat 2005’e kadar Türkiye Basketbol Federasyonu’nun Onursal Başkanı olarak basketbola ve Türk sporuna hizmetini sürdürdü.

Başvuru formuna ulaşmak için tıklayınız.

Sosyal Medya Hesaplarımız

Mobil App İndir (Ücretsiz)

Türkiye Basketbol Federasyonu
Sinan Erdem Spor Salonu, Zuhuratbaba Mahallesi, Mustafa Sarıçiçek Bulvarı, No:6, 34147 Bakırköy, İSTANBUL, TÜRKİYE