Türkiye Basketbol Federasyonu

Şu an kullandığınız Internet Explorer bir çok modern web teknolojisini desteklememektedir. Bu sebeple sitemizi görüntülerken sorunlarla karşılaşabilirsiniz.
Google Chrome Mozilla Firefox veya Microsoft Edge gibi daha modern bir internet tarayıcı kullanmanızı öneririz.

3x3

Türkiye’de 2013 yılında Türkiye Basketbol Federasyonu öncülüğünde hayata geçirilen 3x3 Türkiye Turu’na her yıl binlerce basketbolsever katılıyor. Üstelik turnuvalara katılmak için lisanslı basketbolcu olmanıza gerek yok. Basketbol sporunu seven, kendini ispatlamak isteyen herkes 3x3 Turnuvalarına katılabilir.

3X3 NEDİR?

Heyecan verici, dinamik ve yenilikçi 3x3 Basketbol, dünyanın her yerinde oynanan farklı formatlardaki sokak basketbolundan esinlenerek geliştirilmiştir. Maçlarda üç kişilik iki takım standart bir yarı saha içerisinde karşılaşır.

NASIL OYNANIR?

3 asil 1 yedek oyuncudan oluşan takımlar yarı sahada (tek potada) 10 dakikalık maçlar oynarlar. Hücum süresi 12 saniye olan maçlarda oyuncu değişimi sınırsız olup, bireysel faul yerine takım faulü uygulanır. Detaylı oyun kuralları için tıklayınız.

KAYITLAR

FIBA’nın resmi organizasyonu olarak tanımlanan 3x3 Türkiye Turu ve diğer 3x3 organizasyonlarının kayıtları play.fiba3x3.com üzerinden alınmaktadır. play.fiba3x3.com üzerinden kayıt olan sporcular aynı zamanda kazandıkları maçlara, elde ettikleri derecelere göre puanlar kazanıp FIBA sıralamalarında kendilerine yer bulabilirler.

KAYIT AŞAMALARI

1.Aşama/ play.fiba3x3.com’dan Profil Oluşturma

Kişisel Profil Oluşturulması Detaylı Anlatım
Herhangi bir 3x3 turnuvasına katılacak bir kişi ilk olarak https://play.fiba3x3.com/ adresine giderek kişisel profilini oluşturması gerekmektedir. Kişisel profilini oluşturmayanlar FIBA onaylı 3x3 turnuvalarına kayıt işlemlerini gerçekleştiremez.

İlk olarak https://play.fiba3x3.com/ linkine tıklanarak kayıt sayfasına gidilmelidir. Sitede Türkçe dil seçeneği mevcuttur.

Açılan sayfanın sağ alt tarafında bulunan Kayıt Ol (SING UP) butonuna tıklayarak kayıt işlemleri başlatılır.

Karşımıza çıkan ekranda ilk olarak *Cinsiyet (Gender) sonrasında ise *Doğum Tarihi (Date of Birth) gün, ay ve yıl şeklinde girilir ardından FIBA 3x3’e Kaydol (Sing Up To FIBA 3x3) butonuna tıklanır. 13 yaşın altında olan sporcular siteye sadece kullanıcı adı belirleyerek kayıt yaptırabilir.

Sonrasında sırasıyla şu bilgiler girilir;

*İsim (First Name)

*Soyisim (Last Name)

*Ülke (Nationality)

*Yaşadığınız şehir (Home Town)

*E-Posta (E-mail): Buraya geçerli ve aktif olarak kullandığınız e-posta adresini yazmalısınız.

*Telefon Numarası (Phone Number)

*“FIBA 3x3’ün şartlarını, koşullarını ve gizlilik politikasını kabul ediyorum” yazılı kutucuğa tıklanır. (I accept the FIBA 3x3 Terms and Conditions and Privacy Policy)

Başında * işareti bulunan tüm alanların doldurulması zorunludur.

Yukarıda istenen bilgiler girildikten sonra FIBA 3x3’e Kaydol (Sing Up To FIBA 3x3) butonuna tıklanır ve kayıt işleminin birinci aşaması tamamlanır.

Daha sonra karşınıza Lütfen E-Postanızı Kontrol Ediniz (Please Confirm Your E-Mail ) uyarısı çıkacak ve devamında Kayıt İşlemine Devam Et (Continue Registration) butonuna tıklamalısınız.

Kayıt işleminin tamamlanması için, kayıt esnasında belirttiğiniz adresinize “E-Postanızı doğrulayın” başlıklı bir e-posta gönderilecektir. E-posta adresinizi doğrulamak için, e-postanıza gönderilen mailin içerisindeki Mavi Düğmeye tıklayın (Click Here To Verıfy My E-Mail Address), ardından yeni profil sayfanıza yönlendirilerek kayıt işlemi tamamlanacaktır.

Profilinizin onaylanması için e-posta adresinize gönderilen bağlantıya mutlaka tıklamalısınız.

2. Aşama / Takım Kaydı

Profil oluşturduktan sonra, play.fiba3x3.com adresi üzerinden Etkinlikler (Event) bölümüne tıklayarak arama kısmından katılacağınız organizasyonu bulabilirsiniz. Organizasyonu bulduktan içerisine girerek sağ bölümünde yer alan Kayıt Ol (Register) butonuna tıklamalısınız.

Herhangi bir organizasyona kayıt olacağınız zaman karşınıza Takım Lideri (Team Lead) ve Oyuncu (Player) olarak iki farklı opsiyon çıkacaktır.

Kendiniz oynuyorsanız eğer “Oyuncu (Player)” olarak kayıt olmalısınız. Bu seçeneği kullanırken, siteye kendi hesabınızla giriş yapmanız istenecektir.

Kayıt olurken Takım İsmi (Team Name) , E-Posta (E-Mail) ve Telefon Numarası (Phone Number) bilgilerini girdikten sonra, Kayda Devam Et (Continue Registration) butonuna tıklamalısınız. Bu işlemi yaptıktan sonra organizasyon kaydıyla ilgili e-posta alacaksınız ve ilgili linkte tıklayarak takımınız için diğer oyuncularını ekleme işlemine başlayabilirsiniz. Takım arkadaşlarınızın profilleri yoksa eğer, takım kaydı öncesi profil oluşturmaları gerekmektedir.

3.Aşama
Katılımcı her sporcu yukarıda yer alan Başvuru Belgeleri linkinden 3x3 Türkiye Turu Kişisel Başvuru Belgesini eksiksiz doldurmalıdır. Daha sonra doldurulan belgenin çıktısını alıp üstüne fotoğraf eklemesi gerekmektedir.

4.Aşama
Türkiye Turu yaz etaplarına katılacak tüm sporcular 3. Aşamada eksiksiz doldurdukları 3x3 Türkiye Turu Kişisel Başvuru Belgelerini ve ayrıca yine aynı linkte yer alan 3x3 Türkiye Turu Takım Başvuru Formunu doldurmalı ve imzalamalıdır. Eksiksiz doldurulan ve imzalanan her iki formda organizasyon zamanı yetkili kişiye teslim edilmelidir. Teslim edilen her iki form, organizasyon yetkilisi tarafından incelenir. 3x3 Türkiye Turu Kişisel Başvuru Belgesi, 3x3 Türkiye Turu Takım Başvuru Formu ile karşılaştırılır ve bilgilerin doğruluğu kontrol edilerek yetkili kişi tarafından onaylanır. Bu şekilde katılımcı sporcuların kayıt aşamaları tamamlanmış olur.


Nasıl kayıt olurum?

Sosyal Medya Hesaplarımız

Mobil App İndir (Ücretsiz)

Türkiye Basketbol Federasyonu
Sinan Erdem Spor Salonu, Zuhuratbaba Mahallesi, Mustafa Sarıçiçek Bulvarı, No:6, 34147 Bakırköy, İSTANBUL, TÜRKİYE