Vedat ABUT ( 1945-1949 )

 

Vedat Abut’un Spor Oyunları Federasyonu Başkanı olmasıyla birlikte Türk Basketbolu tekrar canlılık dönemine girmiştir. Dokuz yıllık bir aradan sonra Milli basketbol Takımımız yeniden uluslararası arenada mücadele etmeye başlamıştır.

Milli temaslarda ve uluslararası ilişkilerde kurulan sıcak ilişkilere paralel olarak Abut döneminde Bölge Birincilikleri için belli kriterler getirilmiş ve Türkiye Şampiyonaları da organize edilmeye başlanmıştır. Sadece illerde lig birinciliği statüsünde oynanan Basketbol 1946 yılında Vedat Abut Federasyonu tarafından Türkiye Şampiyonasına çevrilmiştir.

Spor yaşantısına Galatasaray Lisesinde öğrenciyken futbol ile başlayan Abut, 1918-1949 arasında başta tenis ve dağcılık olma üzere çeşitli spor dallarında faaliyet gösterdi. Türkiye Tenis Şampiyonu olmasının yanı sıra 1933 yılında Uludağ’ın zirvesine tırmanan üç kişilik ekibin içinde de yer almıştır. Aynı zamanda çeşitli gazete ve dergilere spor yazıları yazarken, "Yalı Çapkını" imzasıyla da sporda ilk mizah yazılarını kaleme aldı.

Özel işlerinin yoğunluğu nedeniyle 1949 yılında federasyon başkanlığı görevini bırakan Abut, 1979 yılında Ankara’da 77 yaşında vefat etmiştir.