A Milli Kadın Takımımız Avrupa Şampiyonası'na Gitmeyi Garantiledi

2019 Avrupa Şampiyonası Elemeleri B Grubu 5. maçında A Milli Kadın Takımımız, deplasmanda Polonya’yı 68-49'luk skorla mağlup etti ve EuroBasket'e gitmeyi garantiledi.17.11.2018

2019 Avrupa Şampiyonası Elemeleri B Grubu 5. maçında A Milli Kadın Takımımız, deplasmanda Polonya’yı 68-49'luk skorla mağlup etti. Potanın Perileri, diğer gruplardaki beşinci maçların tamamlanmasıyla EuroBasket finallerine gitmeyi garantiledi.

Millilerimiz, grubundaki son maçında 21 Kasım Çarşamba günü Kayseri'de Belarus'u konuk edecek.


Bydgoszcz kentindeki Artego Arena'da oynanan ve Tivibu Spor’dan da naklen yayınlanan mücadeleyi TBF Yönetim Kurulu Üyeleri ve TBF Yöneticileri de takip etti.

Ay-yıldızlılarımız mücadeleye Işıl Alben, Asena Yalçın, Bahar Çağlar, Tilbe Şenyürek ve Kuanitra Hollingsvorth beşiyle başladı. İlk hücumda Angelika Stankiewicz ile üç sayılık basket bulan ve Magdalena Szjtauer ile de orta mesafeden atışı değerlendiren ev sahibi ekip, 3.dakikaya 5-0 önde girdi. İlk sayılarını Bahar Çağlar’ın asistinde Işıl Alben ile bulan Ay-yıldızlılarımız, buna karşın savunmada istediği sertliği yakalayamadı. Olcay Çakır Turgut’un hücumları organize ettiği bölümlerde basketler bulan millilerimiz, Işıl Alben’in de üç sayılık basketiyle 9.dakikada 14-13 öne geçti. İlk periyotu 14-13 önde tamamlayan A Milli Kadın Takımımız, ikinci çeyreğe hızlı başladı ve yakaladığı 7-0’lık seriyle skoru 21-13’e getirdi. Hücumda iyi organize olan ve savunma kaynaklı sayılar üreten millilerimiz, 16.dakikaya girilirken 10 sayılık farkı yakaladı (24-14). Mola alan Polonya, aranın ardından Pobozy ve Kacmarczyk ikilisiyle skor buldu. Mücadelenin ilk yarısını A Milli Kadın Takımımız 29-22 önde kapattı.

Üçüncü periyota hızlı başlayan millilerimiz, Hollingsvorth, Olcay ve Işıl’ın önderliğinde 4 dakika içerisinde yakaladığı 14-2’lik seriyle skoru 41-24’e getirdi. Mola alan rakibi karşısında hücumdaki üstünlüğünü sürdüren Ay-yıldızlılarımız, Tilbe Şenyürek’in üç sayılık basketiyle 27.dakikada farkı 21 sayıya çıkarttı (49-28). Mücadelenin final periyotuna 55-32 üstün giren A Milli Kadın Takımımız, karşılaşmanın dördüncü çeyreğinde de etkili oyununu sürdürdü. Millilerimiz, 36.dakikasını 57-40 üstün geçtiği mücadeleden 68-49 galibiyetle ayrıldı.

Türkiye (68): Melis Gülcan 3, Sevgi Uzun 3, Asena Yalçın 5, Işıl Alben 19, Bahar Çağlar 4, Olcay Çakır Turgut 9, Tuğçe Canıtez 5, Cansu Köksal 3, Quanitra Hollingsworth 10, Tilbe Şenyürek 7, İlayda Güner, Esra Ural Topuz,Daha Fazla Haber Göster