Esra Şencebe: ''Basketbolu Özledim''

07.11.2015Yaşadığı Euroleague şampiyonluğu sonrasında basketbolu bırakma kararı alan Esra Şencebe, Ekiz Yumurta Foça'ya transferi sonrasında ilk kez TBF'ye konuştu.

Gerçekleştirdiğimiz röportajda Esra'ya moda alanından, basketbola geri dönme hikayesine kadar birkaç soru sorduk. ''Bir sporcunun hayalinde olan tüm kupaları kaldırdım'' diyen Şencebe, Ekiz Yumurta Foça ekibiyle Kadınlar Bölgesel Basketbol Ligi'nde şampiyonluk hedeflediğini söyledi.

Öncelikle Galatasaray’da geçen 3 kupalı sezon ile başlamak istiyorum. O sene çok özel bir başarı elde ettiniz.  Dönüp baktığın zaman neler hissediyorsun?
Bir sporcunun spor hayatı boyunca hayalinde olan kupaları kaldırdım. Euroleague ve Eurocup şampiyonlukları yaşayarak her sporcuya nasip olmayacak bir kariyere sahip oldum. Bunun için kendimi hem şanslı hem başarılı hissediyorum. Üç büyük takımın formasını giymiş başarılı bir isimsin. Euroleague’i kazandıktan sonra basketbolu bırakma kararı aldın. Nasıl gelişti o dönem senin adına…

Senelerce üst seviyede basketbol oynamış bir sporcu olarak bir sürü şampiyonluklar ve finaller yaşadım. Çok yoğun antrenman ve maç programlarımız oldu. Yılların birikimi ile yorulduğumu hissettim ve basketboldan biraz uzaklaşmanın bana iyi geleceğini düşündüm.

Sonrasında blogger olarak karşımıza çıktınız. Bununla birlikte Instagram’da da bu konuda paylaşımlarınız oldu. Bunun hakkında neler söylersin?
Basketbol gibi severek ilgilendiğim alanlardan biri de moda. Basketbola ara verdikten sonra kalan zamanımı modaya yönelttim ve çok keyif alarak yaptım. Kısa zamanda çok iyi ve olumlu geri dönüşümler aldım ve hala da alıyorum.Ekiz Yumurta Foça Basketbol ile anlaşma süreciniz nasıl gelişti? 

Menajerim bana basketbola dönmek istediğim takdirde ilgilenen takımların çok olduğunu söyledi.  Açıkçası spor yapanlar bilir.  Spor bir tutkudur ve yaşamınızın ortasına yerleşir. Büyük özverilerde bulunup senelerce hem ter, hem üzüntü, hem de sevinç gözyaşı döküp tutkuyla yaptığınız işten uzak kalmanız da zor oluyor. Bıraktığımda bana en çok söylenen cümle "oynayabildiğin kadar oyna" cümlesiydi. O zaman bana ifade ettiği ile şuanda ifade ettiği çok farklı. Basketbolu özledim :)

Ekiz Yumurta Foça gelen teklifler arasındaydı. Takımımın yaptığı yatırımla ve organizasyonla İzmir gibi bir şehri kadın basketboluna kazandırmak istemesi beni çok sevindirdi. Ailemin İzmir’de yaşıyor olması, onlara yakın olmak ve İzmir gibi bir şehrin kadın basketbolunda önemli bir yere sahip olması beni heyecanlandırdı. Tercihimde önemli bir rol oynadı.

Kadınlar Bölgesel Basketbol Ligi bu sene oldukça üst düzey bir organizasyon olarak göze çarpıyor. Ekiz Yumurta Foça Basketbol ligin en önemli takımlarından biri olarak gösteriliyor. Bu sene bireysel ve takım olarak hedefiniz nedir?
Kadınlar Basketbol Süper Ligi’nde yabancı sayısının artmasıyla Türk sporcuların süre almaları iyice zorlaştı. Diğer liglerde yapılan yatırımlar Türk oyuncular için daha cazip hale geldi ve sporcular da tercihlerini bu yönde kullanmaya başladı.

Ekiz Yumurta Foça Basketbol gibi organizasyonlar ve yatırımlar bayan basketbolunu her zaman yukarıya taşır. Takımımın ve benim hedefim, bu sezon için bir üst lige çıkmak. Bireysel hedefimse bir üst lige çıkarken takımıma iyi performansla en iyi katkıyı vermek.

Röportaj: İbrahim Kalkan
Daha Fazla Haber Göster