Müjde Yüksel'in Basketbol Yolculuğu

Türkiye Kadın Basketbolu'nun en önemli isimlerinden birisi olan Müjde Yüksel ile basketbol yolculuğu hakkında konuştuk.02.07.2014Milli Takımımız’ın unutulmaz isimlerinden Müjde Yüksel profesyonel basketbol hayatını 2009’da noktalayarak 2010’da ülkemizde düzenlenen FIBA Dünya Şampiyonası organizasyonunda Sponsorluk Koordinatörü olarak görev aldı. Şimdi ise Massachusetts–Amherst Üniversitesi’nde Spor Yönetimi üzerine doktorasını tamamlayan Müjde ile basketbol yolculuğu hakkında konuştuk.

Sizce Amerika ve Türkiye’deki basketbol algısı arasında ne gibi farklar var?
Benim burada gördüğüm kadarıyla sadece basketbol değil, spor hayatın daha çok içinde. Çocuklar sporla çok erken yaşta tanışıyorlar ve sunulan imkanlar çok fazla. Burada spor kültürel anlamda daha yaygın diyebiliriz; fakat bizim yaşadığımız şartları ele alırsak bizdeki spora devam etme arzusu, spor sevgisi daha fazla. Seyirci açısından baktığımızda da burada spor daha çok bir eğlence olarak algılanıyor, bizde ise taraftarlar daha tutkulu. Maçın içindeler ve oyuncunun heyecanına ortak oluyorlar.

Eski bir antrenörünüz annenize “Kızınız çok zayıf ve çelimsiz, basketbolda başarılı olamaz.” demiş. Bunu duyunca ne hissettiniz ve basketbola devam etmek için kendinizi nasıl motive ettiniz?

Evet, küçükken gerçekten de çok zayıf bir çocuktum. Basketbolla ortaokulda basketbol takımı seçmeleri sayesinde tanıştım. Hatta takımdaki diğer çocukların zayıf olmamla ilgili konuştukları da oluyordu. Yün çorabım ve şortumla seçmelere gitmiştim, gerçekten çok komikti. Kendi kendime “Ben de oynayabilirim, bu sporu sevdim. Benim onlardan neyim eksik?” dedim ve hırslanarak basketbol oynamaya başladım. Basketbola başlamam ve devam etmem inat yüzünden oldu diyebilirim. 

Müjde Yüksel ile yaptığımız keyifli röportajın tamamını okumak için tıklayın

Daha Fazla Haber Göster