TBF Yönetim Kurulu Kararları

27.07.2015

Bugün yapılan TBF Yönetim Kurulu toplantısında gündemde yer alan konular görüşülmüş, basketbol kamuoyu ve ilgili tarafları ilgilendiren aşağıdaki konular karara bağlanmıştır.

Türkiye Basketbol Federasyonu Yönetim Kurulu 27 Temmuz 2015 tarihinde yapmış olduğu toplantısında, geçen süreç içerisinde yapılan Lig Kurulu toplantılarında kulüplerin görüşlerini de dikkate alarak gündeminde yer alan konuları karara bağlamış ve basketbol kamuoyu tarafından bilinmesi gerekenleri ilanen duyurulmasını uygun bulmuştur.

1- Basketbol Süper Ligi Yönetim Esasları Yönergesi’nin yabancı uyruklu antrenörlerle çalışmayı tercih eden takımlara yönelik hükmü; sahaya çıkacak yedi (7) kişiden en az dördünün, baş antrenör veya yardımcı antrenör olmasına bakılmaksızın sahaya antrenör kimliği ile çıkacak kişilerin en az bir tanesinin Türk vatandaşı olması ve sahaya çıkacak yabancı uyruklu kişiler için sahaya çıkış bedelinin ilan edilen minimum sabit rakamın iki katı olarak belirlenmesine karar verilmiştir.
2- Antrenör Yönergesinde yapılan değişimler kabul edilmiş ve bu değişimler kapsamında antrenörleriyle yapmış oldukları sözleşme yükümlülüklerini sezon sonuna kadar yerine getirmeyen kulüplere yeni sezonda başka bir antrenör ile sözleşme yapma yasağı getirilmiştir.
3- Disiplin Yönergesinin infaz ile ilgili maddesinde doping cezalarının kesintisiz uygulanması yönünde değişim yapılmıştır.
4- Özel Müsabaka ve Turnuva Yönergesinde yapılan değişimle Basketbol Süper Liginde yer alan takımların bir sezonda yapabilecekleri özel müsabaka sayısı sekiz olarak yükseltilirken diğer liglerde bu sayı uygulandığı şekli ile altı olarak bırakılmıştır. 
5- Sporcuları ile yapmış oldukları sözleşmeden doğan yükümlülüklerini yerine getirmeyen Orduspor Sportif Faaliyetler AŞ ve Trabzonspor Basketbol Kulübüne transfer yasağı getirilmiştir.
6- Kadınlar Basketbol Süper Liginde yer alan takımların gelişim takımlarının alt liglerde yer almasına imkan verecek değişimlerin yapılmasına karar verilmiştir.
7- Lig Kurullarında takımlardan gelen talepler dikkate alınarak Türkiye Kadınlar Basketbol Liginde de Federasyon Kupası düzenlenmesi ve formalardaki reklam alanlarının diğer liglere benzer şekilde uygulanması uygun görülmüştür.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur.

Türkiye Basketbol Federasyonu 


Daha Fazla Haber Göster