Türkiye Basketbol Federasyonu

Şu an kullandığınız Internet Explorer bir çok modern web teknolojisini desteklememektedir. Bu sebeple sitemizi görüntülerken sorunlarla karşılaşabilirsiniz.
Google Chrome Mozilla Firefox veya Microsoft Edge gibi daha modern bir internet tarayıcı kullanmanızı öneririz.

t

FIBA 2019 Dünya Kupası’nda İspanya Şampiyonluğa Ulaştı

31.08.2019

FIBA 2019 Dünya Kupası finalinde İspanya, Arjantin'i 95-75'lik skorla mağlup ederek dünya şampiyonluğuna ulaştı.


Çin'in ev sahipliğinde gerçekleştirilen FIBA 2019 Dünya Kupası finalinde İspanya, Arjantin'i 95-75 yenerek dünya şampiyonu oldu.

Bu sonuçla İspanya, tarihinde ikinci kez dünya şampiyonu oldu. İlk şampiyonluğunu Japonya'da 2006'da yaşayan İspanyollar, 13 yıl sonra tekrar altın madalyaya uzandı.

Arjantin ise 1950'de şampiyonluğa ulaştığı organizasyonda üçüncü kez final oynadı ve ikinci defa gümüş madalya kazandı.

Final maçının öncesinde oynanan üçüncülük mücadelesinde Fransa, Avustralya’yı 67-59 yenerek turnuvayı bronz madalyayla noktaladı. 

FIBA 2019 Dünya Kupası’nın en değerli oyuncusu Ricky Rubio (İspanya) seçildi. Rubio ile birlikte Evan Fournier (Fransa), Bogdan Bogdanovic (Sırbistan), Luis Scola (Arjantin) ve Marc Gasol (İspanya) en iyi beşte yer aldı.

FIBA 2019 Dünya Kupası sıralaması şu şekilde:
1. İspanya
2. Arjantin
3. Fransa
4. Avustralya
5. Sırbistan
6. Çekya
7. ABD
8. Polonya
9. Litvanya
10. İtalya
11. Yunanistan
12. Rusya
13. Brezilya
14. Venezuela
15. Porto Riko
16. Dominik Cumhuriyeti
17. Nijerya
18. Almanya
19. Yeni Zelanda
20. Tunus
21. Kanada
22. Türkiye
23. İran
24. Çin
25. Karadağ
26. Güney Kore
27. Angola
28. Ürdün
29. Fildişi Sahili
30. Senegal
31. Japonya
32. Filipinler



2019 FIBA Dünya Kupası grupları ve alınan sonuçlar şu şekilde:

A Grubu

B Grubu

C Grubu

D Grubu

Fildişi Sahili

Rusya

İspanya

Angola

Polonya

Arjantin

İran

Filipinler

Venezuela

Güney Kore

Porto Riko

İtalya

Çin

Nijerya

Tunus

Sırbistan

E Grubu

F Grubu

G Grubu

H Grubu

Türkiye

Yunanistan

Dominik Cumhuriyeti

Kanada

Çekya

Yeni Zelanda

Fransa

Senegal

ABD

Brezilya

Almanya

Litvanya

Japonya

Karadağ

Ürdün

Avusturya













 

 

31 Ağustos Cumartesi

Grup

Saat

Maç

Skor

D

10.30

Angola-Sırbistan

59-105

A

11.00

Polonya-Venezuela

80-69

B

11.30

Rusya-Nijerya

82-77

C

11.30

İran-Porto Riko

81-83

D

14.30

Filipinler-İtalya

62-108

A

15.00

Fildişi Sahili-Çin

55-70

B

15.30

Arjantin-Güney Kore

95-69

C

15.30

İspanya-Tunus

101-62

1 Eylül Pazar

Grup

Saat

Maç

Skor

H

10.30

Kanada-Avustralya

92-108

F

11.00

Yeni Zelanda-Brezilya

94-102

E

11.30

Türkiye-Japonya

86-67

G

11.30

Dominik Cumhuriyeti-Ürdün

80-76

H

14.30

Senegal-Litvanya

47-101

F

15.00

Yunanistan-Karadağ

85-60

E

15.30

Çekya-ABD

67-88

G

15.30

Fransa-Almanya

78-74

2 Eylül Pazartesi

Grup

Saat

Maç

Skor

D

10.30

İtalya-Angola

92-61

A

11.00

Venezuela-Fildişi Sahili

87-71

B

11.30

Nijerya-Arjantin

81-94

C

11.30

Tunus-İran

79-67

D

14.30

Sırbistan-Filipinler

126-67

A

15.00

Çin-Polonya

76-79

B

15.30

Güney Kore-Rusya

73-87

C

15.30

Porto Riko-İspanya

63-73

3 Eylül Salı

Grup

Saat

Maç

Skor

H

10.30

Avustralya-Senegal

81-68

F

11.00

Karadağ-Yeni Zelanda

83-93

E

11.30

Japonya-Çekya

76-89

G

11.30

Almanya-Dominik Cumhuriyeti

68-70

H

14.30

Litvanya-Kanada

92-69

F

15.00

Brezilya-Yunanistan

79-78

E

15.30

ABD-Türkiye

93-92

G

15.30

Ürdün-Fransa

64-103

4 Eylül Çarşamba

Grup

Saat

Maç

Skor

D

10.30

Angola-Filipinler

84-81

A

11.00

Fildişi Sahili-Polonya

63-80

B

11.30

Güney Kore-Nijerya

66-108

C

11.30

Porto Riko-Tunus

67-64

D

14.30

İtalya-Sırbistan

77-92

A

15.00

Venezuela-Çin

72-59

B

15.30

Rusya-Arjantin

61-69

C

15.30

İspanya-İran

73-65

5 Eylül Perşembe

Grup

Saat

Maç

Skor

H

10.30

Kanada-Senegal

82-60

F

11.00

Brezilya-Karadağ

84-73

E

11.30

Türkiye-Çekya

76-91

G

11.30

Almanya-Ürdün

96-62

H

14.30

Litvanya-Avustralya

82-87

F

15.00

Yunanistan-Yeni Zelanda

103-97

E

15.30

ABD-Japonya

98-45

G

15.30

Dominik Cumhuriyeti-Fransa

56-90

 

I Grubu

J Grubu

K Grubu

L Grubu

Arjantin

Sırbistan

ABD

Avustralya

Polonya

İspanya

Çekya

Fransa

Venezuela

İtalya

Brezilya

Dominik Cumhuriyeti

Rusya

Porto Riko

Yunanistan

Litvanya

M Grubu

N Grubu

O Grubu

P Grubu

Nijerya

Tunus

Türkiye

Almanya

Çin

Angora

Japonya

Ürdün

Fildişi Sahili

İran

Yeni Zelanda

Kanada

Güney Kore

Filipinler

Karadağ

Senegal












 

6 Eylül Cuma

Grup

Saat

Maç

Skor

I

11.00

Polonya-Rusya

79-74

M

11.00

Nijerya-Fildişi Sahili

83-66

N

11.00

Angora-İran

62-71

J

11.30

Sırbistan-Porto Riko

90-47

I

15.00

Arjantin-Venezuela

87-67

M

15.00

Çin-Güney Kore

77-73

N

15.00

Tunus-Filipinler

86-67

J

15.30

İspanya-İtalya

67-60

7 Eylül Cumartesi

Grup

Saat

Maç

Skor

O

10.30

Yeni Zelanda-Japonya

111-81

L

11.00

Avustralya-Dominik Cumhuriyeti

82-76

P

11.00

Kanada-Ürdün

126-71

K

11.30

Brezilya-Çekya

71-93

O

14.30

Türkiye-Karadağ

79-74

L

15.00

Fransa-Litvanya

78-75

P

15.00

Almanya-Senegal

89-78

K

15.30

ABD-Yunanistan

69-53

8 Eylül Pazar

Grup

Saat

Maç

Skor

I

11.00

Venezuela-Rusya

60-69

M

11.00

Fildişi Sahili-Güney Kore

71-80

N

11.00

Tunus-Angora

86-84

J

11.30

Porto Riko-İtalya

89-94

I

15.00

Polonya-Arjantin

65-91

M

15.00

Çin-Nijerya

73-86

N

15.00

İran-Filipinler

95-75

J

15.30

İspanya-Sırbistan

81-69

9 Eylül Pazartesi

Grup

Saat

Maç

Skor

O

10.30

Japonya-Karadağ

65-80

L

11.00

Dominik Cumhuriyeti-Litvanya

55-74

P

11.00

Ürdün-Senegal

79-77

K

11.30

Çekya-Yunanistan

77-84

O

14.30

Türkiye-Yeni Zelanda

101-102

L

15.00

Fransa-Avustralya

98-100

P

15.00

Almanya-Kanada

82-76

K

15.30

ABD-Brezilya

89-73

10 Eylül Salı

Saat

Maç

Skor

14.00

Arjantin-Sırbistan

97-87

16.00

İspanya-Polonya

90-78

11 Eylül Çarşamba

14.00

ABD-Fransa

79-89

16.00

Avustralya-Çekya

82-70

 

12 Eylül Perşembe

Saat

Maç

Skor

14.00

Sırbistan-ABD

94-89

16.00

Polonya-Çekya

84-94

13 Eylül Cuma

Saat

Maç

Skor

11.00

İspanya-Avustralya

95-88

15.00

Arjantin-Fransa

80-66

14 Eylül Cumartesi

Saat

Maç

Skor

11.00

ABD-Polonya

87-74

15.00

Sırbistan-Çekya

90-81

15 Eylül Pazar

Saat

Maç

Skor

11.00

Fransa-Avustralya

67-59

15.00

Arjantin-İspanya

75-95

Daha Fazla Haber Göster