Alican Güney: “Ligimizde Hiçbir Maçın Sonucu Tahmin Edilemez”

Mar 10, 2017
Türkiye Basketbol Ligi ekiplerinden İstanbulspor Beylikdüzü’nün tecrübeli oyuncusu Alican Güney, öncelikli hedeflerinin play off sıralamasına iyi bir noktadan girmek olduğunu ifade etti.
ALICANGUNEYICERI0

İstanbulspor Beylikdüzü, Federasyon Kupası’nda şampiyonluğu tek maçla kaçırdığı gibi, normal sezonda geride kalan 26 haftada aldığı 16 galibiyetle yedinci sırada bulunuyor.
 
Takım içinde huzur olduğunun altını önemle çizen Güney, başarıya giden yolun herkesin üzerine düşen görevi özenle yapmasından geçtiğini söyledi. İstanbulspor Beylikdüzü çatısı altında mutlu olduğunu da sözlerine ekleyen deneyimli oyuncu, takımının da kendisinin de güzel bir sezon geçirdiğini düşünüyor. 

“Her Zaman Birbirimize Destek Olduk, Mental Düşüşlere İzin Vermedik”

-Sezona çok iyi başladınız iyi de devam ediyorsunuz. Federasyon Kupası’nda da final oynadınız. Çoğu kişi takımınızdan böyle bir performans beklemiyordu. Nasıl bir sezon geçiriyor İstanbulspor Beylikdüzü senin gözünden?


Alican Güney: Ligde kalma hedefi ile yola çıkan bir takım olarak, sıralamada lider de olduk, üçüncülükte de bayağı kaldık. Teknik ekibimizin başarısı, bizlerin inancı ve hep beraber çok çalışmamız bizi ligde güzel bir noktada tutuyor. Söylediğin doğru, pek kimse bizden böyle başarılı bir gidişat beklemese de bizim başından beri kendimize inancımız vardı. Tabii her haftayı da iyi geçirmedik, iniş çıkışlarımız oldu ama mental düşüşlere izin vermemek için birbirimize hep destek olduk. Her takım kendi havasının çok iyi olduğunu düşünebilir ancak bizim takımımızdaki arkadaşlık ortamı gerçekten çok özel. Benim gözümden bakınca, takımım da ben de güzel bir sezon geçiriyoruz… Bence başarıya giden yol herkesin üzerine düşen görevi özenle yapmasından geçiyor ve biz de bunu en iyi şekilde başarmaya çalışıyoruz. 

“Ligimizde Takımlar Arasında Karşılaştırma Yaparak Bir Sonuca Varılmaz”

-Bu sezon ciddi yatırımlar ile yola çıkan ve üst lige ulaşmaya aday birçok ekip var. TBL’deki mücadele seviyesi de çok yüksek. Rakipleriniz ile takımınızı kıyasladığında ortaya çıkan tablodan söz eder misin?


Alican Güney: Geçen seneyi düşünelim. Takımlara yatırılan paraların onları direkt başarıya götürmediğini hep beraber gördük. Ligimizde sıralamada en alttaki takım, en üstteki takımı yenebiliyor. Dört beş tane kulübün iddialarıyla öne çıktığı doğru, ama mütevazı bir bütçeyle ve dar bir rotasyonla mücadele veren bir ekip de gidip en parlak görünen takımı mağlup edebiliyor. Üstelik bu örneklerini sıklıkla gördüğümüz bir durum. Baktığın zaman biz de yüksek bütçeli bir takım değiliz ama güzel sonuçlar alarak ligde üst sıralardaki yerimizi yaptık; Federasyon Kupası’nda final mücadelesi verdik… Ben takımları kıyaslamaktan yana değilim çünkü onun bir sonu yok, oradan bir sonuca varamayız. Bu ligin keyfi hiçbir maçın sonucunun kestirilememesinden ve takımların birbiri ile kıyaslanamamasından çıkıyor bence…

“Yazın Üzerine Çalıştıklarımızın Doğru Noktalar Olduğunu Şimdi Görüyoruz”

-Başantrenörünüz Hakan Yavuz, daha önce kendisi ile yaptığımız bir röportajda, “Bizim düzenimiz düzensizlik” demişti. Sen kendisinin bu ifadesi ile ilgili nasıl bir yorum yaparsın?


Alican Güney: Avrupa’da oynanan basketbolun düzeni ile bizim oynadığımız basketbolun düzenine bakıp, Hakan Ağabey’e hak verebilir herkes bence. Biz daha çok bire bir oyuna, hızlı hücuma dayalı; savunma ağırlıklı ama hocamızın bizi nispeten özgür bıraktığı bir basketbol oynuyoruz. Düzensizlik gibi görünen bu ‘düzen’ için biz bütün yaz çalıştık ve lig ilerledikçe de üzerine koyarak sistemimizi oturttuk. Doğru bir iş yaptığımızı da şimdi görüyoruz, rakiplerimizi zorlamak noktasında oyun tarzımız bize büyük avantaj sağlıyor. 

“Önümüzdeki Haftalar Çok Önemli, Dikkatli Hareket Etmeliyiz”

-Ligde normal sezonun bitmesine 8 maçlık bir dönem kaldı. Bu periyot ve ardından gelecek play off müsabakaları adına neler öngörüyorsun?


Alican Güney: Daha önce de söylediğim gibi, sezona başlarken yüksek bir hedef ile yola çıkmamıştık. Haftalar geçtikçe ve sezon bizim için güzel ilerledikçe aklımızdaki uzun vadeli planlar da değişti ve büyüdü. Şu an için öncelikli amacımız girebileceğimiz en iyi noktadan play off sıralamasına girmek. Şu anda yedinciyiz ve önümüzdeki maçlar çok önemli, iki üç tane daha galibiyetle play off sıralamasında yer seçme hakkı doğurabiliriz kendimize. Önemli haftalar var kapıda, son derece dikkatli hareket etmemiz gerektiğinin farkındayız. Sonra ne olacak dersen, play off maçlarının başlamasının ardından yeni hedefimizi o noktada koyacağız. Adım adım düşünmek ve sakin olmak gerekiyor.

“Play Off Maçları Sürprizlerle Dolu Olacak”

-Son olarak senin kendini nasıl hissettiğini öğrenmek isterim. Bu ligin dinamiklerini en iyi bilen oyunculardan biri olarak İstanbulspor Beylikdüzü’nde bu sezonu tamamlamana da az kaldı...

 
Alican Güney: Geçen sene başlayan yatırımlardan sonra ligin kalitesi hızla yükselmeye başladı. Ben bu sezon İstanbulspor Beylükdüzü çatısı altında olmaktan ötürü çok mutluyum. Neticede İstanbulluyum ve burada oynamak tercih ettiğim bir şey. Bunun ötesinde takım arkadaşlarımla da aram çok iyi ve böyle bir ekibin parçası olmak İstanbul’da olmaktan bile önemli. Daha önceden beraber oynadığım, iyi tanıdığım birçok isim ile bir aradayım ve takımımızda huzur var. Benim için son derece keyifli bir sezon geçiyor, inanıyorum ki sezonun sonu da böyle güzel olacak. Sürprizlerle dolu bir play off döneminin bizi beklediğini düşünüyorum. 

ALICANGUNEYICERI01

Röportaj: Şansın Tokyay

Fotoğraf: Ahmet Tokyay