Burak Uyar: “Kurduğumuz Sistemin Devamlılığı Beni Mutlu Ediyor”

Mar 09, 2017
Türkiye Kadınlar Basketbol Ligi ekiplerinden Mersin Üniversitesi’nin başantrenörü Burak Uyar, takımını tbf.org.tr için değerlendirdi.
BURAKUYARICERI1

Ligde geride kalan 29 haftada aldığı 21 galibiyetle beşinci sırada bulunan Mersin Üniversitesi’nin hedefinin play off mesaisi başladıktan sonra en iyi dört takım arasında yer almak olduğuna dikkat çeken Uyar, her haftaya kendi özelinde yaklaştıklarının da altını çizdi.
 
“Her Zaman En Önemli Maç Oynayacağımız Maç Olmuştur”

-İki hafta öncesine kadar dokuz maçlık bir galibiyet seriniz vardı ki bu çok önemli bir istatistik. Güzel de bir sezon geçiriyorsunuz, nasıl değerlendirirsiniz içinde bulunduğunuz dönemi?


Burak Uyar: Biz her haftaya, her maça kendi özelinde bakıyoruz. Bizim için her zaman en önemli maç oynayacağımız maç olmuştur. Kaç maç üst üste yenilmediğimiz istatistiğinin hayati önem taşıdığına inanmıyorum. Tabii ki üst sıralara tırmanmak açısından güzel bir konu ama asıl olan alabildiğimiz kadar çok galibiyet almak. Normal sezon bittiğinde ne kadar sağlam ilerleyebildiğimizi daha iyi göstereceğiz diye düşünüyorum. Hala önümüzde çok fazla mücadele var. 

“Ne Yaparsanız Yapın, Önemli Olan Hangi Enerjiyle Yaptığınızdır”

-Sezon başında gençlerle yola çıkma noktasında kararı nasıl aldığınızı öğrenebilir miyiz?


Burak Uyar: Kadın basketbolunda enerji en önemli unsurlardan bir tanesi. Bizim de amacımız her hareketimizi sahaya maksimum enerji yansıtarak yapmak. Bunun için de genç oyuncu sayısının fazla olması şart. Tabii tecrübeli oyunculara da bu ligde ihtiyaç var ama bence ne yaparsanız yapın önemli olan hangi enerji ile yaptığınız. Bu sebeple böyle bir yola gittik.

“Oyuncularımıza Gerekli Özgüveni Verdiğimize İnanıyorum”

-Peki, gençlerin tecrübelerinin daha az olmasının size sıkıntı yarattığı zamanlar oluyor mu?


Burak Uyar: Zaman zaman bunu zorluk dereceleri yüksek maçlarda verilmesi gereken, tecrübe isteyen kararlarda veya kırılma anlarında yaşayabiliyoruz. Şu ana dek birkaç defa haricinde böyle bir sıkıntı hissettiğimizi de söyleyemem. Oyuncularımıza kullanılması gereken topu kullanmaları adına gerekli özgüveni verdiğimize inanıyorum. Ben gidişatımızdan ve kurduğumuz sistemimizin devamlılığından ötürü çok mutluyum. 

“Öncelikli Hedefimiz Play Off Mücadelesi Vermek” 

-Her haftaya kendi özelinde yaklaştığınızı söylemiştiniz ancak mutlaka sezon sonu için de uzun vadeli planlarınız vardır… Onlardan da söz edebilir misiniz?


Burak Uyar: İçtenlikle söylüyorum ki öncelikli hedefimiz play off mücadelesi vermek. İlk amacımıza ulaştığımız zaman ileri safhayı düşüneceğiz. Eğer yakaladığımız galibiyet serisini iki maç daha sürdürebilirsek en kötü ihtimalle sekizinci olarak play off mücadelesi verebiliriz. Ondan sonrasına da oradaki savaş başladıktan sonra bakacağız. Şu anda lig temposu çok zor bir süreçte devam ediyor. Hafta arası maçları, deplasman trafikleri… Hangi şehre gittiğiniz, neyle seyahat ettiğiniz bile mevcut durumunuzu etkileyebiliyor. Şu anda sadece oynayacağımız önümüzdeki ilk maçı düşünmeliyiz, ne play offları, ne de daha sonrasını…

BURAKUYARICERI2

Röportaj: Şansın Tokyay

Fotoğraf: Ahmet Tokyay