Suat Özdal: “Mersin Üniversitesi Çatısı Altında Ciddi Bir Yapılanma Var”

Mar 02, 2017
Mersin Üniversitesi Sportif Danışmanı Suat Özdal, Mersin basketbolunu ve Mersin Üniversitesi’nin TKBL maratonunu tbf.org.tr için değerlendirdi.
Suatozdal-20170301-Kapak
                                                      Suat Özdal - Mersin Üniversitesi Sportif Direktörü

Türkiye Kadınlar Basketbol Ligi’nde yirmi sekiz hafta geride kalırken, Mersin Üniversitesi aldığı yirmi galibiyet ile dördüncü sırada bulunuyor. 

On sekiz senedir Mersin’de birçok önemli takımın gelişimine katkıda bulunmaktan ötürü çok mutlu olduğunu dile getiren Özdal, Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin de desteği ile basketbolun güzel bir noktaya taşındığına dikkat çekti. Suat Özdal, Belediye bünyesinde de görev alan biri olarak bu desteğin azami önem taşıdığından da söz etti. 

“Mersin Üniversitesi Takımının Gelebileceği En İyi Yere Gelmesini İstiyoruz”

-Sizin basketbolla buluşmanız ve Mersin’de bu sporun gelişimi içinde yer almanız nasıl gerçekleşti?


Suat Özdal: 1999’dan beri Mersin’de basketbol büyük bir aşama kaydetti. Birçok önemli takımı Türk basketboluna kazandıran bu oluşumun yıllardır bir parçası olduğum için çok mutluyum. Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin basketbola yatırım yapması ile 1999 yılında burada çok şey değişti ve ben o süreçten beri bölgemizde takımların basketbolun içinde kalması adına bir katkı sağlamak için elimden geleni yaptım. Çetin Yılmaz’ın altyapılarda öğrencisi olarak Çukurova çatısı altında basketbol oynamış ve şimdi de Belediye bünyesinde görev yapan biri olarak basketbol ve Belediyenin bağlantısının önemini çok iyi biliyorum. Belediyemizin desteği ile titizlik içinde çalışarak basketbolu belli bir noktaya taşıdığımıza inanıyorum. Hem bayanlarda hem erkeklerde ses getiren takımların oluşmasını sağladık ve birçok büyük takımın Mersin’de mücadele etmeye gelmesi bize gurur verdi. Şimdi Mersin Üniversitesi’nin Sportif Danışmanı olarak burada bulunuyorum ve ciddi bir yapılanma gerçekleştiriyoruz. Tecrübelerimizi Mersin Üniversitesi için kullanıp takımımızın gelebileceği en iyi yere gelmesi adına çabalıyoruz. 

“Amacımız Doğru İnsanlarla Çalışarak Basketbola Renk Katmak”

-Altyapı oluşumunuz ve genç oyuncularınız noktasında da oldukça hassas olduğunuzu biliyoruz…


Suat Özdal: Kesinlikle. Altyapılara oldukça önem veriyoruz ve Altyapı Milli Takımlarına sporcu yetiştirmek için azami dikkat sarf ediyoruz. Şu anda kurduğumuz kadro içerisinde Merve Uygül’ün büyük kulüpler tarafından transfer listesine girmiş olması ve bu taleplerin bize ulaşması memnuniyet verici. Tesislerimiz mükemmel ve yönetim kurulumuz da profesyonellerden oluşuyor. Amacımız doğru insanlarla çalışarak basketbola renk katmak. Mersin merkezli, çeşitli liglerde mücadele eden çok sayıda takım şehrimiz adına gurur verici. Mersin Üniversitesi olarak tablonun içinde yer bulabiliyorsak işte bu mutluluk kaynağıdır. 

“Kadın Basketbolunda Devamlılık ve Sabır Çok Önemlidir”

-Mersin Üniversitesi olarak TKBL’de nasıl bir iddianız var?

Suat Özdal: Baktığınız zaman çok ciddi parasal olanaklara sahip değiliz. Maddi gücümüz değil sistemimiz bizi yukarı taşıyor. Birçok maddi gücü yüksek takım hedefini Süper Lig olarak açıklamış olabilir ama biz doğru yapılanma ile onlarla mücadele edebilecek güçteyiz. Kadın basketbolunda devamlılık ve sabır çok önemlidir. Gençlerden oluşan derin bir kadromuz var. Gençlerimizin hepsi çok yetenekli ve şimdi sahaya baktığımızda onlarla yola çıkarak ne kadar doğru bir karar aldığımızı görüyoruz. Play off hedefi ile yola çıktığımız bu sezonda şimdi en iyi dört takım içinde olma potansiyelimiz var. İnşallah Mersin Üniversitesi’ni önce play offlarda, sonra da en iyi dört takım arasında göreceğiz. 

“Mersin Halkı Basketbolla Bütünleşti”

-Mersin halkının basketbola ilgisi nasıl ve bu ilgi size nasıl yansıyor?


Suat Özdal: Mersin, basketbolu gerçekten seviyor ve biz de elimizden geldiğince buna katkıda bulunmaya çalışıyoruz. Mersin halkının basketbolla bütünleştiğine inanıyorum. Bunun bize yansıması da gurur ve mutluluk oluyor tabii ki. Bunun devamı noktasında özellikle yöneticilerimize güven vermenin çok önemli olduğunu düşünüyorum. Bu şekilde basketbola desteği sürdürmelerini sağlamamız gerekiyor. Yönetici, antrenör, teknik ekip ve sporcu ve taraftarı kapsayan bir yapıdan bahsediyoruz. Bu işbirliği ile Mersin’de spora renk katmaya devam ediyoruz. Basketbol Federasyonumuza da çalışmalarından ve desteğinden ötürü teşekkür ettiğimizi de eklemek isterim. Türk basketboluna çok büyük bir enerji katıyorlar.

Röportaj: Şansın Tokyay

Fotoğraf: Ahmet Tokyay