Erkekler Cumhurbaşkanlığı Kupası’nın Basın Toplantısı Yapıldı

Eki 08, 2013
9 Ekim Çarşamba günü saat 19:00'da Samsun’da oynanacak 29. Erkekler Cumhurbaşkanlığı Kupası’nın basın toplantısı gerçekleştirildi.

Toplantıya Samsun Gençlik ve Spor Hizmetleri İl Müdürü Güven Özyurt, TBF Erkek Ligleri Koordinatörü Ayhan Özgümüş, TBF Kadın ligleri Koordinatörü Murat Tümer, Galatasaray Liv Hospital Antrenörü ergin Ataman ve oyuncusu Cenk Akyol, Fenerbahçe Ülker Antrenörü Zeljko Obradovic ve oyuncusu Kenan Sipahi katıldı.

Samsun Gençlik ve Spor Hizmetleri İl Müdürü Güven Özyurt  şehirlerinde böyle bir karşılaşmanın ilk kez oynanacağını ve bunun mutluluğunu yaşadıklarını belirterek, “Tarihi bir mekanda tarihi bir müsabakanın basın toplantısını yapıyoruz. İlk kez şehrimiz böyle bir maça ev sahipliği yapacak. Bu nedenle çok mutlu ve gururluyuz. Sayın Bakanımız Suat Kılıç’a şehrimize yaptığı spor yatırımları için, Türkiye Basketbol Federasyonu’na da böyle önemli bir maçın Samsun’da oynanmasını sağladığı için çok teşekkür ediyoruz. Yeni yapılan 8.500 kişilik salonumuz yarın mutlaka dolacaktır. Bizleri muhteşem bir karşılaşma bekliyor. Samsun olarak yaptığımız ev sahipliğinden çok memnunuz ve gelecekte daha çok organizasyona ev sahipliği yapmayı umuyoruz” dedi.  

TBF Erkek Ligleri Koordinatörü Ayhan Özgümüş, Bandırma Vapuru’nda burada olmaktan dolayı çok mutlu olduklarını dile getirerek, “Yeni sezonun açılış maçını burada yapıyoruz. Biletler tükenmek üzere ve sanırım yarına kalmayacak. Samsunlu basketbolseverlerin maça ilgisi gerçekten çok üst düzeyde. Yarın salona gelecek taraftarlar için tribünü ikiye böldük ve yarı yarıya iki takımın taraftarlarına ayırdık. Şu an bu büyük maç için her türlü hazırlığımızı tamamladık ve müsabaka saatini bekliyoruz” derken, TBF Erkek Ligleri Koordinatörü Murat Tümer de, “Bir hafta arayla iki güzide kulübümüz kadınlarda ve erkeklerde Cumhurbaşkanlığı Kupası için karşı karşıya gelecekler. Yarın Samsun’da oynanacak maç sonrasında 16 Ekim’de Mersin’de Kadınlarda bu kupa sahibini bulacak. Ben her iki maç için iki kulübümüze da başarılar diliyorum” diye konuştu.  

Galatasaray Liv Hospital Antrenörü Ergin Ataman, her iki takımın da hazır olmamasına rağmen yarın üst düzey bir rekabetin yaşanacağını vurgulayarak, “Öncelikle çok anlamlı bir ortamda basın toplantısı gerçekleştirdiğimizi ve bunun çok heyecan verici olduğunu söylemek istiyorum. Atatürk’ün 19 Mayıs’ta Samsun’a çıktığı geminin içinde bulunmak son derece onur verici. Biz, geçen yılın şampiyonu olarak bu sezon da tüm kupalara talibiz. Tabi ki Cumhurbaşkanlığı Kupası sezon başında oynanan bir kupa ve iki takımın da hala eksikleri var. Ama oyuncular son derece centilmence ve çok üst seviyede bir rekabet içinde iyi basketbolu sahaya yansıtacaklardır. Lisansı yetişmeyen Milan Macvan dışındaki tüm oyuncular bu akşamki antrenmana katılacaklar ancak yarın maç kadrosunda kimler olacağına şu anda karar vermiş değilim. Fenerbahçe Ülker’e başarılar diliyorum. Galatasaray ile Obradovic’in de bu ilk derbisi olacak. Ona da Türkiye’ye hoş geldiniz diyorum. Ayrıca bir spor adamı olarak gönülüm, sporu çok seven hatta basketbolu da yakın takip ettiğini bildiğim Sayın Cumhurbaşkanımız Abdullah Gül’ün yarın Samsun’a gelerek kazanan takıma kupayı vermesini arzu ediyor. Bu kupa böyle çok daha anlamlı olacak” dedi.  

Sarı Kırmızılıların oyuncusu Cenk Akyol, daha çok isteyen ve daha çok savaşan takımın kupayı kazanacağına dikkat çekerek, “Cumhuriyet’in kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün İstanbul’dan Samsun’a geldiği ve Cumhuriyetimizin temellerini attığı bu vapurda bulunmak dolayı çok mutluyum. Yarın çok güzel bir maç olacak. İki takım da güçlü. Sezonun çok başı olduğu için basketbolun düzeyi ne kadar üst seviyede olur bilmiyorum ama hangi takım daha çok ister ve savaşırsa o galibiyete uzanacak. Fenerbahçe Ülker’e başarılar diliyorum” diye konuştu.  

Fenerbahçe Ülker Antrenörü Zeljko Obradovic, yarınki maç için sakatlıklar mazeret olmadığını belirterek, “Ben de böyle tarihi bir gemide bulunmaktan dolayı diğer konuşmacılar gibi büyük bir memnuniyet ve onur duyuyorum. Ayrıca bu gemiye ait hikayenin tamamını da öğrenmek istiyorum. İki kulüp arasındaki rekabetin ne kadar büyük olduğunu biliyorum. Kariyerim boyunca farklı ülkelerde ben de bu tip benzer rekabetlerin içinde bulundum. Ama Türkiye’de Galatasaray ile bu ilk derbim olacak. Birçok oyuncumuzun sakatlığı var ama bu yüzden ağlayıp, sızlanacak değiliz. Genç oyuncularımızla çok verimli çalışmalar yaptık. Onlardan da maksimum ölçüde faydalanmak arzusundayım. Ben her zaman oyuncularımın sahada yüzde yüz performansla mücadele etmelerini bekler ve isterim. Bunu yaptıkları takdirde maçı kazanma şansımız mutlaka olacaktır. Bu performansın ise Galatasaray Liv Hospital gibi bir takımı yenmeye yeterli olup olamayacağını yarın akşam hep birlikte göreceğiz ” dedi.

Sarı Lacivertli takımın oyuncusu Kenan Sipahi de, “Kariyerimdeki ilk basın toplantımın böyle bir ortamda olması beni çok mutlu etti ve gururlandırdı. Açıkçası duvarlardaki resimlerden gözümü alamıyorum. Yarın oynanacak maça dönersek, iki güçlü takım sezonun başında karşı karşıya gelecek. Oyuncular kazanmak için ellerinden geleni yapacak. Kupayı kazanan takım sezona da çok moralli bir başlangıç yapmış olacak. Rakibimize bu önemli maçta başarılar diliyorum” diye konuştu.   

Konuşmaların ardından toplantının katılımcıları hep birlikte Bandırma Vapuru’nun önünde hatıra fotoğrafı çektirdiler.